Przejdź do treści

W niedzielę 03.04.2016 r. w siedzibie naszego Klubu odbyły się pierwsze planowane na ten sezon warsztaty nawigacyjne. Gościliśmy 8 słuchaczy, którzy z zaangażowaniem i wielkim zainteresowaniem wzięli udział w zajęciach, które poprowadzili nasz Komandor Włodek Gaul oraz Tomek Kapliński.

W szkoleniu skupiliśmy się przede wszystkim na nawigacji elektronicznej, rozpoczynając od instalacji programu nawigacyjnego Open CPN, a następnie przechodząc do poszczególnych zadań takich jak monitorowanie parametrów ruchu jachtu, planowanie trasy, obsługa AIS, wykorzystanie informacji o prądach i pływach, praca na mapach rastrowych i wektorowych, alarmy „człowiek za burtą” i alarm kotwiczny, możliwość nałożenia na mapę prognoz pogody, prowadzenie dziennika jachtowego a nawet włączenie wybijania szklanek.

Pytaniom nie było końca, żeglowaliśmy przy kawie i herbacie po mapach papierowych i elektronicznych, zgłębiając tajniki nawigacji i rozwiązując przygotowane zadania. Zakończyliśmy późnym popołudniem, wstępnie umawiając się na drugi etap warsztatów połączony z wymianą nowo zdobytych doświadczeń.

Niebawem kolejna edycja warsztatów. Informacja o terminie ukaże się na naszej stronie internetowej oraz na naszym profilu na FB. Zapraszamy do udziału!